Loading page ...

HjemForumNedlastningerTips & TriksTemaerKonkurranseHjelp
Google
Web Win-XP.no
Toggle Content
Toggle Content
   Toggle Content Medlemmer

Welcome Anonymous

Nickname
Password


Membership:
New Today: 0
New Yesterday: 0
Overall: 24929

People Online:
Members: 0
Visitors: 29
Bots: 2
Staff: 0
Staff Online:

No staff members are online!

   Toggle Content Siste Fra Forumet
Hvorfor har ikke dette forumet blitt stengt ennå?
by MrWhite on Feb 07, 2012

NERO 11
by pjrambo on Feb 07, 2012

Hovedkort
by freeze on Jan 25, 2012

Reinstalere XP
by kimmis on Jan 22, 2012

windows 7 "lugger"
by geir_HK on Dec 14, 2011

Win 7 - Kan ikke lagre filer til harddisk
by aagy on Dec 09, 2011


Fjerne gjenopprettinger.
by hvolde on Jan 02, 2011






Merkelig lyd- problem
by phisces on Jan 17, 2010



   Toggle Content Siste Kommentarer
  Aprilsnarr: Spotify angripes av musikkbransjen
Av party
Sunday, August 07, 2011 (06:41:07)

  eXPerience konkurransen - april 2009
Av party
Sunday, August 07, 2011 (06:40:11)

  Delstaten Texas forbyr Vista
Av party
Sunday, August 07, 2011 (06:39:48)

  ATI avslutter PhysX krigen
Av party
Sunday, August 07, 2011 (06:38:53)

  Fengsel og erstatning for gutta bak The Pirate bay.
Av party
Sunday, August 07, 2011 (06:38:19)


   Toggle Content Siste Fra Bruktmarked

 



Reply to topic

 [LØST] Formatering
isdn
Medlem
Medlem


Joined: Sep 30, 2003
Location: Trondheim


Reply with quote
Jeg vet at ved formatering så kan data frambringes med div programmer (før i tiden kunne vi benytte unformat), men spørsmålet mitt er: Hvis jeg formaterer flere ganger, vil da alle data da bli slettet fullstendig? Bare lurer, har aldri prøvd det.
 PROFILE |
 
data
Medlem
Medlem


Joined: Nov 06, 2004
Location: Greåker


Reply with quote
Når man formaterer så slettes alt ( untatt det du har lagret på en bacup partison). Veldig enkelt sakt: Alt på partison C blir slettet.

Var det svaret på spørsmålet ditt?

_________________
 PROFILE | EMAIL | MSN |
 
isdn
Medlem
Medlem


Joined: Sep 30, 2003
Location: Trondheim


Reply with quote
Vel, både ja og nei. Som jeg antyder ang div programmer som kan hente frem formaterte/slettede data. Jeg lar ballen rulle litt videre, men takk for svar data.

_________________
isdn
 PROFILE |
 
MartinV
Medlem
Medlem


Joined: Oct 21, 2006
Location: Hordaland


Reply with quote
jeg har lest at: for å slette alt på en hdd må man avmagnitisere den... husker ikke helt hvor jeg såg dette...

_________________
 PROFILE | EMAIL | WWW |
 
isdn
Medlem
Medlem


Joined: Sep 30, 2003
Location: Trondheim


Reply with quote
marco91 wrote:
jeg har lest at: for å slette alt på en hdd må man avmagnitisere den... husker ikke helt hvor jeg såg dette...


Jeg skal ikke ødelegge harddisken, jeg bare spør om flere gangs formatering vil slette data fullstendig eller må man bruke et program for å overskrive dataene? Som skrevet ovenfor så er ikke dette reelt, men jeg bare lurer.
 PROFILE |
 
Bill_Gates
Medlem
Medlem


Joined: Nov 01, 2004
Location: I en sammenrullet avis


Reply with quote
Teoretisk sett kan gamle data alltid hentes frem og eneste sikre alternativ er KRAFTIG elektromagnet.

Formatering og overskriving kan funke til en viss grad, men hvis man vil hente noe fram får de det til. IBAS ol.

_________________
Svårt att leva, svårt att dö, svårt att skita i meterdjup snö.
 PROFILE | MSN |
 Re: Formatering
SeeK
Medlem
Medlem


Joined: May 25, 2005
Location: Rogaland/Stavanger


Reply with quote
Enkelt og greit svar er JA! Det kan du. Skal ta ett lite eksempel på dette.
Jeg var på stort lan for ett par år tilbake, hadde rundt 50gb med musikk på den tiden, jeg skulle skifte virus program så var jeg så smart og glemme å dra ut nettverksledningen, og sellfølgelig fikk jeg virus som rota til skikkelig i systemet (fikk ikke åpne noen ting, alt låste seg uansett) men til poenget. Jeg måtte formatere C disken som musikk og windows lå på, etter første formatering fikk jeg noe lignende igjen og formaterte en gang til. Så etter all min frustrasjon snakte jeg me IT support gjengen som hadde roen på dette, jeg instalerte windows igjen, og de anbefalte meg å laste ned ett program som kunne gjenoprette filer etter formatering eller etter du har slettet noe fra pcen. Dette var da ett trail program som jeg ikke husker helt va hette.

Fikk faktisk tilbake gode 20gb med musikk.

Men det var noe er noe lignende dette her:

www.ontrack.com/easyre...arecovery/

www.aumha.org/a/recover.php

www.pcworld.com/downlo...files.html

www.iolo.com/sr/4/

www.soft32.com/download_7967.html

Så ja, dette er mulig.

_________________

 PROFILE | MSN |
 
Bill_Gates
Medlem
Medlem


Joined: Nov 01, 2004
Location: I en sammenrullet avis


Reply with quote
programmet var vel sannsynligvis
GetDataBack for NTFS/FAT32

_________________
Svårt att leva, svårt att dö, svårt att skita i meterdjup snö.
 PROFILE | MSN |
 Re: Formatering
SeeK
Medlem
Medlem


Joined: May 25, 2005
Location: Rogaland/Stavanger


Reply with quote
Stemmer det bill:P akuratt det programmet ja;) ( www.runtime.org/ ) men det flommer jo av de, så det er bare å velge å vrake, men det programmet var veldig bra!

_________________

 PROFILE | MSN |
 Re: Formatering
Svenni212000
Forumansvarlig
Forumansvarlig


Joined: Sep 09, 2002
Location: Stavanger


Reply with quote
Det var en som tok vanlig full formatering hele ti ganger, og Ibas hadde få problemer med å gjenopprette dataen. Når du bruker formatring så blir egentlig ikke noe slettet, det blir bare sendt kommando at maskinen nå kan skrive til den delen av harddisken.

Bruke et low level format program er en god del hakk sikkrere.
For oss vanlige dødlige vil det være umulig å gjenopprette data etter at det har blitt slettet med et low level format program.
Når man sletter med et low levelformat program blir først alle filene ødelagt ved at de blir overskrevet med ubrukelig data før de blir slettet. Når filen da blir gjenopprettet får man bare ut en fil uten mål og mening.
Dog selv ikke disse er 100% sikkre fra Ibas folkene. For å være i omkretsen av 90% sikker av data ikke kan gjenopprettes må Gutmann method brukes.
Ved å bruke DoD 5220.22-M (7pass) er man i omkretsen av 60% sikker på at data ikke kan gjenopprettes.
Dog er det vell å merke seg at low level format er svært så tidskrevende. Det er ikke slik så på filmer,
der 400TB blir low level formatert i løpet av noen få sekunder.
For å ta et eksempel har jeg kopiert en fil på 87.2MB inn i to mapper som jeg har kalt DoD 5220.22-M og Gutmann method.
Jeg har så slettet mappene med navngitt metode.


Klikk på bildet for å se original størrelse

Det tok rundt regnet 27 sekunder å overskrive mappen med DoD 5220.22-M,
ved å bruke Gutmann method tok det ca- 2min 30sek.
Dette var egentlig bare en liten setupfil på 87MB, man må ikke være medlem av mensa for å kunne tenke seg hvor tidskrevende det vil være å gå gjennom hver eneste sektor på en 4-500GB Harddisk.

Er man på feil side av loven får man ikke tid til å kjøre en god nok low level format om Onkel Blå skulle banke på døren.
Dog er ikke slike low level format programmer helt ubrukelig. Disse kan være nyttige ved andre områder, eksempelvis om man ønsker å selge sin PC kan det være lurt å slette harddisken(e) med et low level format program. Eller om man ønsker å blanke ut harddisken for å begynne helt fra scratch. Dette kan eksempelvis skyldes at du har lagt inn et program som ikke blir slettet ved å bruke vanlig format, som programmet GAG
Her vil det da være mer enn nok å kjøre DoD 5220.22-M metoden med 3 overskrivinger.
I mange tilfeller vil det være nok å kjøre en enkel "write zeroes to disk" hvor harddisken blir overskrevet en gang.

Søkte gjennom disken med programet Recuva.
Resultatet med filene slettet med DoD 5220.22-M og Gutmann method:


Klikk på bildet for å se original størrelse
 PROFILE | EMAIL | MSN |
 Re: Formatering
rembrandt
Medlem
Medlem


Joined: Mar 18, 2006
Location: Rykene


Reply with quote
Jeg bruker "Iolo Search And Recover". Det kan gjenopprette slettede filer, og man får en tilleggsfunksjon på høyreklikkmeny som heter "Terminate"

Search and Recover’s File Terminator tool has the ability to permanently delete or terminate file so that it cannot be recovered – even by Search and Recover, which is a welcome feature with today’s increasing instances of Internet and identity theft crimes. Using the File Terminator, those concerned with security can securely terminate any file or folder (even items that are already deleted) by overwriting up to 100 times, thereby removing and sanitizing all existing data.

Da føler iallfall jeg at det er fjernet. Jeg har iallfall ikke noe behov for å få fjernet det bedre.

_________________

 PROFILE | EMAIL | WWW | MSN | YAHOO! |
 
isdn
Medlem
Medlem


Joined: Sep 30, 2003
Location: Trondheim


Reply with quote
Tusen takk for konstruktive inlegg, har fått svar på det jeg lurte på, og faktisk mer enn det.

_________________
isdn
 PROFILE |
Reply to topic

[LØST] Formatering
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
All times are GMT + 1 Hour  
Page 1 of 1  



  
Jump to:  



 
   Toggle Content Reklame
- Blekkpatroner
- Gadget
- Toner
- Blekkpatron




   Toggle Content Annonse



Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy


ITpro TechNett Om TechNett