Verdenssamfunnet har et problem. Dets største kommunikasjonsverktøy er kontrollert av dets største supermakt. Det er ett argument om dette, vanligvis sagt av amerikanere at; 'dette er da ikke mye å bry seg om'. Amerikanerne oppfant jo Internett, og forresten så virker jo nettet godt.
Likevel er det et faktum at selv om USA's militærmakt bladde opp penger for å utvikle Internett, betyr ikke dette at de dermed automatisk har retten til å drive det. Nettet har vokst seg mye større enn det amerikanske militærets design, og er blitt utviklet dit det er i dag på grunn av internasjonal innsats.

Straks en oppfinnelse får universell adopsjon, er det ikke lenger bare et lands nasjonale eiendom lenger. Internett ble utviklet fra telefon-teknologi. Vi ser da ikke en reguleringsetat opprettet i USA som prøver å kontrollere telefonnummer i andre lands nettverk for det, - så hvorfor er Internett så anderledes?
Allerede nå stiller utviklingsland seg undrende og uforstående til at vesten har opptatt alle IP-adressene, noe som gjør deres videre utbygging vanskeligere, og der er også andre problemer i dette, som USA ikke egentlig vil innse.
USA er en nasjon med en majoritet som er enkel å 'kidnappe' av minoriteter eller selskaper med penger til å kjøpe politisk makt. For tiden har også de høyre-ekstreme religiøse i USA en skremmende innflytelse. De prøver nå å sparke evolusjonsteorien ut av skolen, fordi de tror dette er i strid med Bibelen's lære.
Dette ville vel vært greitt nok, hvis de bare holdt seg til å torturere de folkene som stemmer på dem. Men med kontroll av Internett kan disse gruppene få innflytelse i den amerikanske regjering for å spre sitt mørke budskap ut i verden. Vi har allerede sett eksempel på hvordan bare omkring tredve brev fra en eneste høyrevridd ekstrem kristen gruppe til et amerikansk regjeringsutvalg stoppet .xxx-domenene, og etterlot dem døde i sitt spor.
Spørsmålet er, hvorfor skal folkene i Europa være nødt til å akseptere moralske standarder påtvunget dem fra amerikanere som ser ut til å få buksefasongen i ulage bare på grunn av garderobetabber fra stjerner i football-kamper.
The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) har makt til å fjerne enhver side på nettet som den amerikanske regjeringen ikke liker. De kan også skru av ethvert lands forbindelse til InterWeb ved å nekte det tilgang til DNS-serverne.
USA har aldri benyttet seg av denne makten, men det betyr ikke at de ikke kan gjøre det. Uttalelsene til ambassadør David Gross, koordinator for internasjonale kommunikasjoner og informasjons-politikk i USA, her, viser at USA ikke bryr seg om hva resten av verden mener.
Men verdenssamfunnet har et godt argument også. Det finnes mulighet for at det kan fortelle USA at det vil ha sitt eget Internett, og at man raskt utvikler det. Kineserne har jo allerede gjort det, og det er tegn som tyder på at europeerne vil følge eksempelet.
I tillfelle det skjer, vil dette skade den universelle evnen til Internett for kontakt mellom nasjonene og informasjon. Menneskeheten vil da bli den store taper i dette.
Ett problem er at USA og FN har et felles problem de deler. USA har fortalt sine borgere at hele FN-institusjonen er korrupt og at man ikke kan ha en slik instittusjon til å drive Internett. Det er da også sant at FN har problemer, mest på grunn av at amerikanerne ikke inntar en aktiv interesse i det, men FN er nok ikke mere korrupt enn USA's regjering.
Spør en amerikaner om hvorvidt han eller hun stoler på FN, og de vil nok trolig svare: 'no'. Spør etterpå om de stoler på regjerings-politikere i USA, og de vil trolig svare: 'hell no'.
Ingen sier et ord om det mest opplagte her: Skap et uavhengig internasjonalt organ nedsatt av verdens regjeringer for å styre Internett. På den måten vil der ikke være noe diskreditert FN, ingen USA-imperialisme eller politikere, bare et teknologiorgan med fullmakt til å styre med et viktig verktøy for menneskehetens videre utvikling.
Kilde: theinquirer.net
;