|
Debatt: Fildeling, myndigheter og datatilsynet.
Wednesday, June 21, 2006 (20:34:47)
Posted by deimos
I disse tider da alt tydeligvis dreier seg om fildeling så vil jeg gjerne opplyse andre der ute hvor godt vi egentlig har det i Norge.
Dette da med tanke på at vi har Datatilsynet som passer godt på oss små privatpersoner og vår informasjon. Har nå i en tid hjulpet mine foreldre med en meget ubehaglig sak som jo da viser seg å være basert på usanne grunnlag, og som følge av dette har vi da kunnet se hvordan myndighetene i Norge bare kan buse frem med hjemmel i alle lover og regler. Som igjen kan være spesiellt tyngende psykisk for en stakkar som ikke er jurist og verken kan regelverket eller hvordan systemet fungerer.
Derfor kan vi se på det som en midlertidig seier for mann i gata at Datatilsynet i Norge enda ikke vil tillate at innstanser som MPA, IFPI osv. skal få innsyn i våre aktiviteter, som sees på som sensitiv person informasjon. Slik det er i dag krevers det at politiet blir koblet inn og styrer etterforskningen slik at den type informasjon ikke skal komme i feil hender.
Det skumle som vil skje hvis disse kan få holde på som de vil er at 50% av vår befolkning kan gå personlig konkurs eller få fengsel straff fordi de ikke klarer å innfri de krav disse foretakene kommer med. Det kan være snakk om million krav mot foreldre fordi barna dems har lastet ned musikk, og dette mener jeg da at blir litt feil. Skal jeg f.eks bli straffet fordi min lillebror har koblet seg til mitt trådløse nettverk og lastet ned musikk?
Det jeg da har kommet frem til som min private mening er at vi skal slå en beskyttende ring om vårt kjære Datatilsyn som beskytter oss stakkars privat personer som "ikke vet bedre".
(Dette er basert på sporadisk informasjon på internett og aviser + en del private følelser.)
Notes: Dette er representerer ikke Win-XP.nos holdninger ovenfor piratkopiering.
Grunnen til at vi publiserer denne er at det er et ofte diskutert tema og en interessant debatt som berører mange.
Vi håper derfor dette kan gi grunnlag for en interessant debatt om temaet her på siden.
Hold en hyggelig tone og ha en ellers god debatt. |